ALEMLERE RAHMET ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI

Siyer Vakfı, Peygamber Efendimiz’e (sas) ithaf edilen ve gelenekselleştirilen “ALEMLERE RAHMET KISA FİLM YARIŞMASI”nda
2014 yılında 50 eserin katılımı ile gerçekleştirilen ödül töreni ve gala gecesi 26 Ekim 2014 tarihinde Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiş, dereceye giren filmlerin gösterimi yapılmış ve toplamda 20 bin TL’lik ödül sahiplerine takdim edilmiştir.

2015 yılında 103 eserin katıldığı 2. yıl ödül töreni ve gala gecesi 27 Aralık 2015 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gecede toplam 35 bin TL’lik ödül dağıtıldı.

Bu zamana kadar gerçekleştirilen kısa film yarışmaları içerisinde Peygamber Efendimiz’in (sas) mesajlarının konu edilmesi bakımından oldukça özgün içeriği ile bir ilk olan bu yarışma, yoğun katılımla farklı bir heyecanın yaşanmasına vesile olmuş, yaşanan heyecan ve teveccüh Siyer Vakfı olarak bizleri bu projenin devam etmesi ve uluslararası platforma taşınması noktasında bir karar almaya zorlamıştır.

Gala gecesinde, Muhammed Emin Yıldırım hocamızın konuşmasında değindiği “Peygamber Efendimiz’in (sas) ve onun eliyle yetişen Sahabilerin hayatlarından kendimize örnekler çıkarabilmemiz ve bu örnekliği anlatabilmemiz için, bugünün şartlarında bir dil kullanmak zorundayız. İşte bu konuda önemli bir araç da sinemadır” sözlerinden hareketle ve en önemlisi Peygamber Efendimiz (sas) adına yapılacak her işin bereketine inanarak “ALEMLERE RAHMET KISA FİLM YARIŞMASI” isimli bu projeyi gelenekselleştirme kararı aldık ve gerçekleştirmek üzere yola çıktık…

SİYER VAKFI

“Peygamber müminlere kendi canlarından daha önceliklidir. O’nun eşleri ise onların anneleridir…” (Ahzab Sûresi, 6)

Siyer Vakfı, Ekim 2010’da, Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Kutlu Nebi’nin daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması; aradaki zaman ve mekân farkları ne kadar uzarsa uzasın, O’nunla (sas) beraber yaşama imkânının yeniden elde edilmesini sağlamak amacı ile kurulmuştur.

“Muhabbet marifet ile olur.” ilkesi gereği, Efendimiz’in (sas) bereketli hayatının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak, ilk günden bu tarafa yapılan tüm çalışmalardan istifade ederek, bu çağın insanının hayatına Asr-ı Saadet’i tarihte kalmış bir hatıraya dönüştürmeden, Asr-ı Saadet ikliminin bir kez daha üretilebileceğinin mümkün olduğunu göstermek arzusundadır.

Bu maksatla kurulduğu günden beri çalışmalarını aralıksız bir şekilde gönül dostları ile beraber devam ettirmektedir. Tüm dostlarından istediği, şu Nebevî tavsiyenin unutulmamasıdır: “Ya öğreten ol, ya öğrenen ol, ya dinleyen ol, ya bunları seven ol, ama sakın beşincisi olma yoksa helak olursun.”(Taberani, Mu’cemu’s-Sağir, 786)

Çaba ve gayret bizden, netice ise Rabbimizdendir

Andolsun, size kendinizden öyle bir elçi gelmiştir ki, güçlükle karşılaşmanız O’na çok ağır gelir; size çok düşkündür, mü’minlere çok şefkatlidir, çok merhametlidir!

Böyle iken eğer yüz çevirirlerse, de ki: “Allah bana yeter!
O’ndan başka hiçbir İlah yoktur. Ben, yalnız O’na tevekkül ettim (bel bağladım) ve O, çok ulu arşın Rabbi (sahibi)dir.”

(Tevbe Sûresi, 128-129)