ALEMLERE RAHMET ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ

Siyer Vakfı, Peygamber Efendimiz’in (sas) daha iyi tanınması ve kavranması amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde birçok akademik, kültürel ve sanatsal etkinlik düzenlemektedir.

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali, bu etkinliklerden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi Alemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sas) ithafen yapılan Türkiye’de ve dünyada ilk kısa film yarışmasıdır.

Buradan hareketle Hz. Peygamber’in (sas) doğru bir şekilde tanınması, son nefesine kadar taviz vermeden yürüttüğü hak davasının, insanlığa ışık tutan düşüncelerinin derinlemesine anlaşılması ve layıkıyla sevilip hürmet görmesi amacıyla sinemanın da bir tebliğ aracı olarak kullanılması amaçlanmıştır.

SİYER VAKFI

“Peygamber müminlere kendi canlarından daha önceliklidir. O’nun eşleri ise onların anneleridir…” (Ahzab Sûresi, 6)

Siyer Vakfı, Ekim 2010’da, Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Kutlu Nebi’nin daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması; aradaki zaman ve mekân farkları ne kadar uzarsa uzasın, O’nunla (sas) beraber yaşama imkânının yeniden elde edilmesini sağlamak amacı ile kurulmuştur.

“Muhabbet marifet ile olur.” ilkesi gereği, Efendimiz’in (sas) bereketli hayatının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak, ilk günden bu tarafa yapılan tüm çalışmalardan istifade ederek, bu çağın insanının hayatına Asr-ı Saadet’i tarihte kalmış bir hatıraya dönüştürmeden, Asr-ı Saadet ikliminin bir kez daha üretilebileceğinin mümkün olduğunu göstermek arzusundadır.

Bu maksatla kurulduğu günden beri çalışmalarını aralıksız bir şekilde gönül dostları ile beraber devam ettirmektedir. Tüm dostlarından istediği, şu Nebevî tavsiyenin unutulmamasıdır: “Ya öğreten ol, ya öğrenen ol, ya dinleyen ol, ya bunları seven ol, ama sakın beşincisi olma yoksa helak olursun.”(Taberani, Mu’cemu’s-Sağir, 786)

Çaba ve gayret bizden, netice ise Rabbimizdendir

Andolsun, size kendinizden öyle bir elçi gelmiştir ki, güçlükle karşılaşmanız O’na çok ağır gelir; size çok düşkündür, mü’minlere çok şefkatlidir, çok merhametlidir!

Böyle iken eğer yüz çevirirlerse, de ki: “Allah bana yeter!
O’ndan başka hiçbir İlah yoktur. Ben, yalnız O’na tevekkül ettim (bel bağladım) ve O, çok ulu arşın Rabbi (sahibi)dir.”

(Tevbe Sûresi, 128-129)